کاخ شیروان شاه باکو

این کاخ در قرن پانزدهم توسط سلسله شروان شاهان ساخته شد و یونسکو آن را یکی از مرواریدهای معماری آذربایجان توصیف کرده است. این کاخ در بخش تاریخی باکو در آذربایجان قرار دارد و به همراه قلعه دختر به عنوان آثار تاریخی این شهر در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. این مجموعه شامل ساختمان اصلی قصر، دیوان خانه، مقبره سید یحیی، مسجد و … می باشد.

کاخ شیروان شاه باکو

در قرن پانزدهم بعد از زلزله ویرانگری که در شهر شماخی رخ داد ، ابراهیم یکم پادشاه آن زمان تصمیم گرفت که پایتخت خود را از شماخی به باکو منتقل کند و برای خود کاخی زیبا بسازد. پس از اینکه سلسله صفوی در سال 1501، باکو را فتح کرد، این کاخ به ویرانه تبدیل شد اما بعدها با مرمت و بازسازی به عنوان موزه ای مرکزی معرفی و در لیست یونسکو قرار گرفت.

بنای اصلی این مجموعه در سال 1411 توسط شیروان شاه شیخ ابراهیم اول ساخته شد. ساختمان دو طبقه این قصر حدود  50 بعد دارد و قسمت های بیرونی بنا با 3 راه پله باریک و پیچ در پیچ با هم مرتبط شده اند. دروازه بزرگ مستقیما از حیاط به طبقه دوم به اتاقی که بر روی آن یک گنبد است می رود و راهرویی کوچک و هشت ضلعی آن را به دیگر اتاق های قصر متصل معماری قدیمی کاخ شیروان شاه و رستوران‌ها و مغازه‌های سنتی‌ اطراف آن، گردشگران زیادی را به قسمت قدیمی شهر باکو می کشاند. ورود به بخش قدیمی باکو هزینه ای ندارد اما اگر بخواهید از دو بنای تاریخی کاخ شیروان شاه و قلعه دختر دیدن کنید باید هزینه ورودی بدهید. در بازدید از این کاخ می توانید از همه قسمت های آن دیدن کنید و محو معماری قدیمی زیبای این کاخ شوید. گشت و گذار در بافت قدیمی این شهر شما را با فرهنگ سنتی مردم این نقطه آشنا می کند. این کاخ هر روز از ساعت 10 صبح تا 6 عصر باز است و اگر بخواهید همه قسمت های آن را بگردید حدود 2 ساعت زمان لازم دارید. 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید